Frezy

Jak wybrać wkręty do konstrukcji stalowych?

Wkręty bardzo szybko stały się popularne i dziś są jednym z najchętniej stosowanych łączników do różnych rodzajów materiałów. W sklepach znajdziesz wkręty różniące się grubością i długością, a także sposobem wykonania i rodzajami łba. Jak się domyślasz, nie są to tylko różnice estetyczne – każdy rodzaj wkrętu jest dopasowany do innego rodzaju prac. W sprzedaży dostępne są wkręty farmerskie, ciesielskie czy wkręty oczkowe. Znajdziesz też kilka rodzajów, które można zastosować przy tworzeniu konstrukcji metalowych. Jeżeli szukasz solidnego łącznika do metalu, możesz sięgnąć po wkręty ocynkowane.

Często są one stosowane w przypadku drewna, ale można jest stosować także do metalu. W wersji metalowej stal jest dodatkowo utwardzana, by dało się łatwo wwiercać łącznik w twardy materiał. Poza tym praktycznym rozwiązaniem są wkręty samowiercące. Są one pokryte lakierem z tworzywa sztucznego, a często mają też powłokę cynkową. To jedne z tych wkrętów, które nie wymagają wcześniejszego nawiercania. Po prostu bierzesz wkrętarkę i można przystąpić do łączenia.

Są często wykorzystywane do instalacji blach nośnych i osłonowych. Znajdziesz je na dachach i fasadach wielu budynków. Możesz też sięgnąć po tzw. wkręty do blachy. To bardzo twarde wkręty zrobione ze stali konstrukcyjnej najwyższej próby. Charakterystyczną rzeczą przy wkrętach do metalu są inne rodzaje łbów niż przy wkrętach do drewna.

W tym wypadku często spotyka się łebki walcowe, owalne oraz kuliste.