Frezy

Co wybrać – rynny stalowe czy z PVC

Jakie rynny powinieneś wybrać? Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i budżetu. W dużym skrócie można powiedzieć, że rynny stalowe są lepszej jakości. Charakteryzuje się one większą wytrzymałością od rur PCV. Nie musisz się bać, że zniszczą się, gdy ktoś uderzy w nie drabiną ze zbyt dużą siłą albo że uszkodzą je opady solidnego gradu. Stal ma bardzo wysoką odporność mechaniczną, a znakomicie wypada również pod względem żywotności.

Rynna stalowa może Ci posłużyć nawet ponad 100 lat. To zakup, który będzie służył pokoleniom. Jest to średnia trwałość, którą podaje się w wielu poradnikach i specyfikacjach produktów, ale tak naprawdę rynna może być sprawna i dobrze się prezentować jeszcze dłużej. Pod kątem wytrzymałości rynny plastikowe oczywiście nie są już tak dobrym wyborem. Produkuje się je z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, któremu nie zaszkodzą warunki atmosferyczne – normalne opady, słońce czy mrozy.

Jednak w przypadku prac remontowych czy innych czynności rynnę można uszkodzić łatwiej niż stalowy odpowiednik. Natomiast trwałość rynien plastikowych określa się na 50 lat, co wciąż jest wystarczającym wynikiem dla większości użytkowników. Oba rodzaje systemów mają inne ceny. Plastik jest oczywiście dużo tańszy i właśnie dlatego można go spotkać w tak wielu gospodarstwach domowych. Tańsze rynny stalowe będą drożdże od tworzyw sztucznych mniej więcej o jedną czwartą, natomiast za lepsze modele aluminiowe przyjdzie Ci zapłacić prawie dwa razy tyle co PCV.