Frezy

Co wybrać – rynny stalowe czy aluminiowe?

Budynek musi mieć rynny, a rynny muszą być wytrzymałe i wydajne. Wśród najpopularniejszych rozwiązań znajdziesz produkty stalowe oraz aluminiowe. Pytanie, które z nich lepiej wybrać? Jeżeli kryterium jest dla Ciebie cena, to pierwszy punkt powinieneś przyznać rynnom stalowym. Modele aluminiowe wymagają znacznie większego nakładu. Oba rodzaje rynien mogą mieć różne kolory, bo są pokrywane powłoką z tworzywa sztucznego lub bezpośrednio farbą.

Dzięki temu jesteś w stanie łatwo wybrać rynnę, która będzie pasowała estetycznie do reszty budynku. Zarówno rynny stalowe, jak i aluminiowe mogą się poszczycić bardzo dobrą wytrzymałością. Od strony mechanicznej to właśnie blaszany lub aluminiowy środek zapewnia trwałość. Rynna nie zegnie się pod naciskiem niewielkiej siły i dobrze zniesie trudne warunki atmosferyczne. Jeśli chodzi o odporność na słońce i wodę, to tutaj kluczową rolę odgrywa powłoka.

Polimer lub farba chronią przed promieniami UV oraz wilgocią. Zarówno rynny stalowe, jak i aluminiowe mogą być łatwo montowane za pomocą złączek z uszczelkami. Elementy rynny można też lutować. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować uszczelnianie dekarskie. Aby określić, ile rynien potrzebujesz, trzeba sięgnąć po matematykę i obliczyć efektywna powierzchnię dachu.

Pod uwagę należy wziąć wysokość połaci dachu w pionie, długość dachu oraz odległość od kaletnicy do narożnika w poziomie. Dla małych dachów wystarczą rury spustowe 75 mm oraz rynny o średnicy 100 mm.