Frezy

Blachy trapezowe jako materiał do krycia elewacji

Czy blacha może być dobrym materiałem na elewację? Jeszcze do niedawna niewiele osób myślało poważnie o takim rozwiązaniu, a blacha trapezowa była kojarzona przede wszystkim z dachami. Aktualnie moda na blachę się rozpowszechnia i można spotkać ten materiał coraz częściej. Zwykle wykorzystuje się blachę trapezową jako materiał dekoracyjny. Czy sam arkusz blachy może się pięknie prezentować? Z pewnością nie jest to wyrób godny muzeum sztuki nowoczesnej, ale odpowiednio wkomponowany w projekt robi znakomite wrażenie.

Podobnie, jak ma to miejsce z surowymi kamieniami na zewnątrz a nawet wewnątrz budynków. Czasem można też napotkać elewacje wykonane niemal w całości z blachy. Dotyczy to zwykle garaży, ale niektórzy projektanci stosują takie rozwiązanie również w domach mieszkalnych. Oczywiście wygląd to nie wszystko i ważna jest również cena.

W przypadku dachów często wybiera się ją ze względów ekonomicznych. Jeśli chodzi o elewację, to z kolei blacha już nie wypada tak dobrze cenowo. Ostatecznie wartość zależy od rodzaju blachy. Możesz postawić na blachę cynkowo‑tytanową lub stalową ocynkowaną.

Jak łatwo się domyślić, pierwsza kosztuje więcej, ale też ma większą wytrzymałość. Do tego warto wziąć po uwagę sposób montażu. Zamówisz blachy z wygodnymi systemami instalacji, ale są one droższe. Z kolei z położeniem zwykłej blachy na elewację nie poradzi sobie każda ekipa montażowa.

Najlepiej, by instalacją materiału zajęła się firma, której specjalnością są prace blacharskie.