Frezy

Blacha dachowa trapezowa – rodzaje

Jest wiele rodzajów blach trapezowych. Mają one oznaczenie TXX, gdzie XX oznacza wysokość profilu. Na przykład blacha T35 ma 35 mm. Ta grubość przekłada się na zalecane zastosowanie.

Blacha o wysokim profilu jest odpowiednim surowcem do stworzenia ścian magazynu czy pokrycie dachu. Generalnie nadaje się do wykorzystania wszędzie tam, gdzie trzeba wykorzystać wytrzymały materiał do stworzenia większej powierzchni. Zupełnie do innych zastosowań zalecamy blachę T14, czyli blachę trapezową o wysokości profilu 14 mm. W tym wypadku materiał sprawdzi się idealnie do wykańczania garaży oraz budynków gospodarczych.

Blacha trapezowa T14 może być też użyta do wykańczania elewacji. Blachy trapezowe różnią się także grubością materiału. Najcieńsze modele mają 0,5 mm grubości, a grubsze blachy 1,25 mm. Oczywiście parametr ten przekłada się bezpośrednio na wytrzymałość materiału, dlatego trzeba zawsze dobrać blachę odpowiednią do zastosowania.

Przed wykorzystaniem blachy trapezowej trzeba wykonać tabelę obciążeń w celu sprawdzenia, czy parametry materiału są wystarczające. Skoro blacha trapezowa może być wykorzystywana do wykańczania elewacji lub po prostu tworzenia ścian budynków, pojawia się pytanie, czy taki materiał można ocieplać? Odpowiedź jest pozytywna. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać warstwę termoizolacyjną np. ze styropianu.

W ten sposób można ocieplić np. dach. Z kolei ocieplone drzwi z blachy trapezowej do garażu lepiej ochronią stojące w środku auta.